Dotacje i sponsoring

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Archiwum

 

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- Archiwum

 

Gminny Fundusz Ochrony środowiska I Gospodarki Wodnej w Kołobrzegu

- Archiwum

 

 

 

 

Dotacje i sponsoring

2012

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu otrzymała w 2012 roku dofinansowanie ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na realizację zadania „Ekologia z Biblioteką 2012” w wysokości 2420,00 zł.

2011

Raport z realizacji  programu „Ekologia z Biblioteką 2011”

(dofinansowanie Gminy Miasto Kołobrzeg na program
edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży)

  1. Zakres i cele zadania:

Zadaniem programu „Ekologia z Biblioteką” było m.in. pogłębianie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie ekologicznych postaw i zachowań.

  1. Realizacja zadania:

  • Wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem turystycznym pn. „Szlakiem kołobrzeskich pomników przyrody” odbyły się 10 i 17 maja 2011r. Uczestniczyło w nich 54 dzieci.
        Podczas wycieczek dzieci uczyły się rozpoznawania roślin, poznawały najciekawsze okazy  i pomniki przyrody wysłuchały ciekawostek przyrodniczych oraz zaleceń dotyczących szanowania zieleni i dbania o środowisko. Bezpośrednia obserwacja przyrody, dotknięcie drzew, nauka dendrologicznych nazw połączona z przekazywaniem ciekawostek jest sprawdzoną i przyjemną metodą edukacji. Dzieci zafascynowane pięknem bindaża w alei grabowej, jadalnymi kasztanami, gubiącymi korę platanami czy tajemniczymi pneumatoforami cypryśników błotnych mogły nie tylko odkrywać tajemnice przyrody, ale i poczuć, że są jej częścią.

  • Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach odbyła się 25 maja 2011r. Uczestniczyło w niej 41 uczniów.
       
    Była to interesująca i niekonwencjonalna lekcja przyrody. Po wstępnej, multimedialnej projekcji  dzieci wyruszyły na poszukiwania gospodarzy lasu. Szukały śladów zwierząt, w niezwykłym skupieniu  obserwowały ptaki i ich pisklęta, z lupą poszukiwały najmniejszych – ale równie ważnych – owadzich stworzeń. Podczas gier i zabaw dydaktycznych nie tylko nauczyły się orientowania w lesie,  rozpoznawania poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, ale przede wszystkim poznały las jako ekosystem, który trzeba chronić i racjonalnie użytkować. Wszystko odbyło się zgodnie z przewodnim hasłem lekcji  „Las-poznać, przeżyć, zrozumieć”. Dopełnieniem ekologicznych nauk było zapoznanie dzieci z zasadami selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Kołobrzeg - tę ostatnią naukę, w formie stosownej broszury informacyjnej, dzieci zabrały ze sobą - dla  swoich rodziców  i sąsiadów. Leśna wyprawa zakończyła się bezpiecznym rozpaleniem ogniska i pieczeniem kiełbasek.

  • Relacje z wycieczek oraz informacje o finansowaniu programu „Ekologia z Biblioteką” przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg były zamieszczane na miejskich stronach internetowych oraz  w piśmie „Kulisy Kołobrzeskie”. Dzieci otrzymały ulotki i broszury informacyjne o selekcji odpadów oraz innych przykładach proekologicznych zachowań. Ulotki te rozpropagowywano także wśród innych klientów Biblioteki.

Konkurs plastyczny „Ziemia o jakiej marzymy” – celem  było rozwijanie wrażliwości ekologicznej dzieci, poprzez zwrócenie uwagi na przyrodę i jej piękno  oraz na sposoby ochrony środowiska.

Realizacja zadania obejmowała opracowanie i ogłoszenie regulaminu konkursu, wydruk materiałów promocyjnych, zapewnienie nagród dla laureatów, przygotowanie  pokonkursowej wystawy prac, ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród.  Na konkurs wpłynęły 74 prace plastyczne, Jury wyłoniło 15 laureatów. Dyplomy oraz nagrody (książki oraz ekologiczne torby na zakupy) wręczone zostały dzieciom podczas uroczystości w dniu 18 października 2011r.  Konkursową - ekologiczną galę, w której oprócz laureatów i ich opiekunów, uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 (łącznie 37 osób), uświetnił bajkowy spektakl o ochronie środowiska w lesie pt. „Cisza” (w wykonaniu aktorów Teatru Edukacyjno-Profilaktycznego MORALITET).

Dodatkowo, w ramach zadania promowane były materiały o działaniach proekologicznych Gminy Kołobrzeg. W placówkach Biblioteki podczas trwania konkursu oraz na zakończenie uroczystości wręczenia nagród rozdawane były broszury i ulotki : „Ochrona środowiska się opłaca”; „Grzyby z czerwonej listy grzybów Polski – wybrane gatunki grzybów wymierających występujące w okolicach Kołobrzegu”; „Grzyby trujące spotykane w lasach i parkach kołobrzeskich”; „Znaczenie drzew dla środowiska”; „52 gesty na rzecz różnorodności biologicznej”; „Selekcja odpadów w Gminie Kołobrzeg”. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek o tematyce ekologicznej   „Człowiek – przyjaciel, czy wróg przyrody?” którą obejrzało 40 osób.

  1. Sprawozdanie finansowe:

Całkowity koszt organizacji programu wyniósł  2974,59 zł.

 

Opracowanie raportu: Teresa Sobko