Dotacje i sponsoring

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Archiwum

 

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- Archiwum

 

Gminny Fundusz Ochrony środowiska I Gospodarki Wodnej w Kołobrzegu

- Archiwum

 

 

 

 

Dotacje i sponsoring

2015

Biblioteka uzyskała dofinansowanie Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – na cykl imprez pod nazwą „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2015” (7000,00zł)

W ramach zadania odbyło się 318 zajęć i wystaw; 6517 uczestników, m.in: 6 konkursów (385 uczestników; 49 przyznanych nagród i wyróżnień); 9 spotkań i warsztatów autorskich; 449 uczestników; 4 pogadanki oraz zajęcia biblioterapeutyczne; 33 lekcje biblioteczne; 53 zajęcia i warsztaty plastyczne; 3 wystawy; 4 spektakle teatralne profilaktyczne i bajkowe; 206 innych zajęć (w tym m.in. gry i zabawy, głośne czytania; bajkowe poranki, spotkania z literaturą).

  1. Ferie z bajką i baśnią oraz spektakl teatralny „Grymasy królewny Kasi”

  2. Wielkanocne jajko - warsztaty plastyczne

  3. Konkursy  literacki   oraz plastyczny dla dzieci „Krasnoludki są na Świecie”

  4. Spotkania autorskie dla dzieci  z Wiesławem Drabikiem, Izabellą Klebańską, Renatą Piątkowską, Małgorzatą Flis

  5. Spektakl teatralny : Kot w butach

  6. Kwiat paproci - zajęcia z elementami biblioterapii

  7. Wakacje - lipiec: "Z książką dookoła świata", spektakl teatralny "Sierotka Marysieńka", "Bądź bezpieczny" zajęcia edukacyjne i spotkanie z policjantem; sierpień - "Wakacje bez nudy"

  8. Zajęcia dla dzieci: Bajkowe poranki; Spotkania z literaturą; Zabawnik literacko-teatralny; Słowem i kredką malowane

  9. Zajęcia dla młodzieży: Tłusty Czwartek - spotkanie karnawałowe; Zawodowe selfie  w ramach Tygodnia z Internetem); Plenerowa lekcja kołobrzeskiej przyrody; Warsztaty biżuterii szklanej

  10. Konkurs fotograficzny dla młodzieży "Świat wokół mnie"

  11. Slajdowisko- spotkanie autorskie dla młodzieży z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym

  12. Spektakl teatralny profilaktyczny dla gimnazjalistów "Ciernie"

2014

Biblioteka uzyskała dofinansowanie Gminy Miasto Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – na cykl imprez pod nazwą „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2014” (6600,00zł)

Pod hasłem „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku” przeprowadzono 228 zajęć i wystaw; 4910 uczestników, m. in:  3 konkursy (198 uczestników; 35 przyznanych nagród i wyróżnień); 6 spotkań i warsztatów autorskich; 249 uczestników; 4 pogadanki oraz zajęcia biblioterapeutyczne; 19 lekcji bibliotecznych; 4 dyskusje; 34 zajęć i warsztatów plastycznych; 7 wystaw; 151 innych zajęć (w tym m.in. przedstawienia, gry i zabawy, głośne czytania; projekcje filmowe; bajkowe poranki, spotkania z literaturą).

  1. Spotkania autorskie z Wiolettą Piasecką 2/100 os.

  2. Konkurs literacki i plastyczny "Książka i Ja"

  3. Czerwony Kapturek - spektakl z okazji Dnia Dziecka.

  4. „Zielony i Nikt” oraz „Ciepłe i puchate” zajęcia z elementami biblioterapii

  5. Wakacje z książką m.in. Magiczna księga”- spektakl teatralny oraz warsztaty teatralne

  6. Kołobrzeski Festiwal Książki” Magia teatru lalek" - warsztaty teatralne 2/45 oraz Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek 2/104

  7. Bajkowe poranki  27/192 os.

  8. Spotkania z literaturą 66/1828 os.

  9. Lekcje biblioteczne

  10. Klubu Fanów Książki „Ziomale"  - dyskusje

  11. Świąteczna grafika - warsztaty plastyczne

2013

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na realizację zadania „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku - 2013” w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w wysokości 8250,00 zł.

SPRAWOZDANIE

Celem projektu „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2013” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną było zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa i opieki w czasie wolnym od nauki, zagospodarowanie ich czasu wolnego. Dostarczanie akceptowanych społecznie wzorców zachowań, popularyzacja wiedzy o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz niebezpieczeństwach uzależnień.

Zakładane cele zostały osiągnięte. Organizowane zajęcia integrowały dzieci w bibliotece, umożliwiły im ciekawe spędzenie czasu, poszerzały ich wiedzę i umiejętności, rozwijały zainteresowania. Podczas licznych zabaw integracyjnych i animacyjnych dzieci uczyły się komunikatywności i współpracy, nawiązywały nowe przyjaźnie. Na spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej dowiedziały się jak dbać o swoje bezpieczeństwo i jak bronić się przed atakiem nieznanych psów. Wykorzystanie dostępnych w bibliotece książek umożliwiło przeprowadzenie zajęć biblioterapeutycznych. Poruszano w nich problemy samotności, izolacji, nabywania pewności siebie. Wspólnie z młodzieżą odkrywano czym jest szczęście, przyjaźń,  co jest w życiu ważne i co daje więcej radości. Podczas spektaklu teatralnego skierowanego do młodzieży uświadomiono nastolatkom najczęstsze przyczyny i konsekwencje narkomanii. Podczas zajęć profilaktycznych starano się skupić uwagę uczestników na sprawy trudne, ale niezwykle ważne. Zachęcić do samodzielnego myślenia i postępować w  myśl zasady - lepiej zapobiegać, niż leczyć. W ramach programu wakacyjnego zorganizowano dzieciom także  wycieczkę edukacyjną do Dworku Tradycja w Bełcznej. Była to dla dzieci nie tylko fajna zabawa ale przede wszystkim „żywa” lekcja historii i kultury Pomorza.

Liczbowe określenie skali działań, zrealizowanych w ramach zadania:

  1. liczba uczestników działań  - 6529 osób

  2. liczba godzin odbytych zajęć, spotkań   -  298 godzin

  3. liczba realizatorów zadań - 7 (pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej)
    (współpracowano z : Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”; autorzy książek ; Sebastian Mierzyński, Paweł Wakuła; Ewa Chotomska; Barbara Ciwoniuki; Andrzej Grabowski; Alicja Patey-Grabowska; Studio Rozrywkowo -Teatralne „Duet”; Studio Małych Form Teatralnych Art.-Re; Gospodarstwo Rolne G.Zaremba-Szuba Bełczna; Straż Graniczna Kołobrzeg; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej; szkoły i przedszkola z Kołobrzegu)

  4. liczba konkursów, udzielonych nagród, liczbę przedstawień, itp.

5 konkursów  (337 uczestników;   37  przyznanych nagród i wyróżnień)
11 spotkań autorskich; 621 uczestników
1 pogadanka;
16 lekcji bibliotecznych;
44 zajęć plastycznych;
15 wystawy;
206 innych zajęć (w tym m.in. 4 przedstawienia teatralne; 3 zajęcia biblioterapeutyczne ; 1 warsztaty pieczenia pierników w Dworku Tradycja w Bełcznej; gry i zabawy, głośne czytania; projekcje filmowe; bajkowe poranki, przedszkolne spotkania z literaturą).

___________________________________________________________________

2012

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu otrzymała w 2012 roku dofinansowanie ze środków budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg na realizację zadania „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku - 2012” w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w wysokości 8550,00 zł.

___________________________________________________________________

2011

SPRAWOZDANIE

z wykorzystania dotacji przeznaczonej na realizację zadania w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

„Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2011”

realizowanego w okresie od styczeń do grudzień 2011
określonego w umowie nr PU - 3026 - 1 .N - 8/11,
zawartej w dniu 28.01.2011r. pomiędzy Gminą Miasto Kołobrzeg
a Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu

Część I. Sprawozdanie merytoryczne

    Celem projektu „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2011” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną było zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa i opieki w czasie wolnym od nauki, zagospodarowanie ich czasu wolnego. Odkrywanie możliwości twórczych i kształtowanie potrzeb kulturalnych, dostarczanie akceptowanych społecznie wzorców zachowań, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, komunikatywności. Działalność informacyjna i edukacyjna w zakresie profilaktyki uzależnień oraz popularyzacja wiedzy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
    
Zakładane cele zostały osiągnięte. Organizowane zajęcia integrowały dzieci w bibliotece, umożliwiły im ciekawe spędzenie czasu, poszerzały ich wiedzę i umiejętności, rozwijały zainteresowania. Podczas licznych zabaw integracyjnych i animacyjnych dzieci uczyły się komunikatywności i współpracy, nawiązywały nowe przyjaźnie. Na spotkaniu z funkcjonariuszami straży granicznej nauczyły się stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak rozpoznawać i unikać zachowań agresywnych,  jak bronić się przed atakiem nieznanych zwierząt.  Podczas przedstawień teatralnych, których zadaniem m.in. było także pobudzanie wyobraźni oraz potrzeby obcowania ze sztuką, przekazano dzieciom i młodzieży  przesłanie,
że w życiu należy być dobrym i uczynnym, że warto mieć przyjaciół. W niezwykle przyjazny sposób przekazano dzieciom jak należy się zachować w obliczu zagrożenia pożarowego, młodzieży - jakie niebezpieczeństwa płyną z nieumiejętnego wykorzystywania zasobów Internetu.
     W programie zmierzającym do pokazania biblioteki jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego - uczestniczyły dzieci z Kołobrzegu,  także podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W ramach programu przeprowadzono:

  • RÓŻNORODNE ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

FERIE W BIBLIOTECE

W ramach ferii  odbywających się pod hasłem „FERIE Z DRESZCZYKIEM”, w Bibliotece Dziecięcej i  Młodzieżowej przeprowadzono 38 różnego rodzaju  zajęć, w których udział wzięło łącznie  1099 osób. W  Filii nr 1  przeprowadzono  5 zajęć - 198 os. Ogółem podczas ferii zorganizowanych dzieciom  43 zajęcia, w których  uczestniczyło 1297 dzieci.
Przeprowadzono:

  • KONKURSY PLASTYCZNE

-  Strachy, potwory, upiory” - ilustracja do dowolnego tekstu literackiego z gatunku horroru. Na  konkurs wpłynęło 120 prac. Wyłoniono 10 laureatów.
-  Mroczny świat
” – konkurs dla młodzieży. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu inspirowanego utworami  z gatunku grozy  i horroru  (literatura, muzyka, film). Na konkurs wpłynęły 24 prace, przyznano 1 nagrodę główną i upominkowe wyróżnienia.

  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE :

-  stroje duchów (do zabaw i inscenizacji  teatralnej)
-  dekoracje (nietoperze, pajęczyny, duszki i wampirki, balonowe potworki)

  • KINO Z DRESZCZYKIEM – projekcje filmów dla dzieci i młodzieży:

-  Straszny dom ;  Scooby Doo i koszmarne opowieści
-  „Starcie tytanów”; Zmierzch

  • WYSTAWY

-  Horrory i horrorki”- wystawa książek dla dzieci
- 
Strachy, potwory, upiory” , „Mroczny świat” – wystawy
prac pokonkursowych

  • GŁOŚNE CZYTANIE KSIĄŻEK:

- Koszmarne opowieści
-  Łowcy duchów

  • OPOWIEŚCI Z DRESZCZYKIEM – TURNIEJ CZYTANIA

Turniej ekspresyjnego i najbardziej dramatycznego  odczytania fragmentu książki. W roli jury wystąpiła publiczność wybierając zwycięzcę i dekorując go szarfą „Król horroru”.

  • ZAJĘCIA TEATRALNE

Dziecięca Inscenizacja wiersza Doroty Gellner „Oj strach” ;  inscenizacja opowieści  „Strach” z udziałem publiczności (dla rodziców i  uczestników zajęć).

  • ZABAWY LITERACKIE

Zabawy w  wymyślanie strasznych  historii i opowieść do  pokazywanych kart dialogowych

  • ZABAWY ANIMACYJNE I INTEGRACYJNE

- zabawy animacyjne z wykorzystaniem kart dialogowych (opowiadanie historyjek i biografii o postaciach z kart)
- zabawy integracyjne : bezludna wyspa (dzieci podają swoje imion i jedną rzecz, którą zabrali by ze sobą na bezludną wyspę , przedmiot musi zaczynać się na taką samą literę na jaką zaczyna się imię uczestnika); wampir (zabawa na poznanie imion. Jeden uczestnik jest wampirem, który łapie ofiary – uratować można osobę głośno wypowiadając jej imię w czasie, gdy wampir próbuje ją złapać); mafia; bingo; wszyscy którzy; po mojej prawej stronie jest wolne miejsce
- zabawy zręcznościowe : (skok przez miotłę, nos czarownicy)

  • BAL U DRACULI – uroczyste zakończenie ferii

Uroczystość podsumowania zajęć, wręczenia nagród w konkurach oraz zabawa przy muzyce i specjalnych smakołykach „z piekła rodem” : sałatką z węży; paluchami złoczyńcy, gałami godzili, krwistym koktajlem czarownicy.

FERIE na Filii NR 1 obejmowały:

  • ZAJĘCIA I MINI KONKURSY PLASTYCZNE :

- „Potwór z bagien znów grasuje, każde dziecko go maluje;
- „Potwór dziki” – ilustracja do wiersza Doroty Gellner

  • GRY planszowe i  komputerowe

TYDZIEŃ  BIBLIOTEK

W ramach ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze – nie mijam wchodzę” odbyły się:

- dla dzieci i młodzieży:

  • BAJKOWE PORANKI - głośne czytanie książki M.Strzałkowskiej „Bajka o ślimaku Kacperku” zajęcia plastyczne  do tej opowieści oraz wspólna zabawa dla dzieci w wieku 2-5 lat z aktywnym udziałem opiekunów

  • SPOTKANIE AUTORSKIE Z ELIZĄ PIOTROWSKĄ
    autorką książek dla dzieci , ilustratorką, tłumaczką i krytykiem sztuki. Dzieci razem z autorką wędrowały nie tylko po wiecznym mieście poznając włoskie ciekawostki i zwyczaje za sprawą książeczki „To miasto nazywa się Rzym”, ale także po niezwykle ekscytującym i tajemniczym książkowym labiryncie, tym razem za sprawą interaktywnej i wielce kryminalnej serii o przygodach Franka, Heli i Bobasa.  Zaskakujące nowe historie  o Kopciuszku, Królewnie Śnieżce i postaci Baby Jagi rozbawiły nie tylko dzieci ale i towarzyszących im opiekunów.W dwóch spotkaniach uczestniczyli laureaci konkursu literackiego i fotograficznego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3  i 6( 84 os.)

  • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY: literackiego "Zmyślone historie" i fotograficznego "Zaczytanie wiosną malowane"

  • LEKCJA BIBLIOTECZNA – „W progach biblioteki” dla dzieci z przedszkola nr 3 (27 os.)

BIBLIOTEKA  DZIECIOM  - w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyły się:

  • SPOTKANIA AUTORSKIE Z Joanną Krzyżanek
    Za sprawą  autorki bajek i książek kucharskich dla dzieci najmłodsi czytelnicy  przenieśli się do Starego Knedelkowa – krainy  kulinarnych specjałów. Były czekoladowo-truskawkowe opowieści o przygodach Cecylki Knedelek i jej przyjaciółki gąski Walerii, rozmowy o dobrych manierach i wzbudzająca wielkie poruszenie prawdziwa zabawa w kuchcików. Dzieci przyrządziły przepyszne czekoladowo-waflowe koty i je… zjadły. Nietypowe spotkanie autorskie zakończono spontanicznie odśpiewanym przez dzieci, „sto lat” dla pisarki oraz uroczystym wręczeniem nagrody głównej w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Kraina Czekolady”. W 2 spotkaniach – warsztatach uczestniczyli uczniowie SP 8 oraz laureaci konkursu z Przedszkola nr 2 (48os.)

  • SŁODKIE KOCIAKI spotkanie literacko-kulinarne połączone z wręczenie wyróżnień w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Kraina Czekolady”

KONKURS LITERACKI „ZMYŚLONE HISTORIE”

Całkowity koszt organizacji programu „Biblioteka bezpieczna i przyjazna dziecku 2010” wyniósł 11.199,65 zł. Zadanie było realizowane z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg (Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) - do wysokości 7800,00zł oraz środków Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu - 3399,65 zł.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZACZYTANIE WIOSNĄ MALOWANE”

Zadaniem gimnazjalistów i uczniów szkół średnich było wykonanie fotografii przedstawiającej człowieka czytającego książkę. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Nagrody wręczono podczas Tygodnia Bibliotek.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY  „KRAINA CZEKOLADY”

Konkurs adresowany był do grup przedszkolnych z kołobrzeskich placówek oświatowych. Zadaniem uczestników było wspólne wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej obraz z dziecięcych marzeń – Krainę Czekolady. Nadesłano 7 prac zbiorowych. Nagrody wręczono podczas spotkań Biblioteka Dzieciom.

RYCERSKIE WAKACJE

Lipcowe zajęcia dla dzieci i młodzieży  tematycznie nawiązujące do kultury średniowiecza, głównie do obyczajowości  rycerzy. W 59 różnorodnych zajęciach uczestniczyło 1165 osób, na Filii nr 1 w 6 zajęciach  242 os. Odbyły się:

  • KONKURSY

  • ZAMKI , DAMY I RYCERZE – konkurs plastyczny dla dzieci. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej  życie średniowiecznych rycerzy. Na konkurs wpłynęły 33 prace.

  • TURNIEJ O SKARB TEMPLARIUSZY – rozgrywki uczestników w grach planszowych: „Warcaby”, „Chińczyk”, „Dzielny Rycerz” oraz karcianej „Rycerski Piotruś”. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży w wieku 12-16 lat.

  • TURNIEJ RYCERSKI – drużynowe rozgrywki rekreacyjno-sportowe. Zadaniem uczestników było wykazanie się rycerskimi cechami:  siłą - przeciągając linę,  odwagą - tocząc walkę o ogon smoka, szybkością – ścigając się z książką na głowie, sprytem – pokonując z zawiązanymi oczami tor przeszkód, celnością -  wykonując rzuty do kolorowej tarczy. Zwycięzców nagrodzono drobnymi upominkami

  • GRY I ZABAWY

  • zabawy integracyjne: Bezludna wyspa; Bingo; Rycerze i rabusie; Moje prawe miejsce jest puste; Gorący ziemniak;

  • gry w budowanie opowieści na podstawie  kart dialogowych Oh, Ecco, Personita  oraz Habitat

  • nauka tańca dworskiego

  • zabawy z chustą animacyjną

  • średniowieczne opowieści - zabawa literacka

  • kodeks rycerza – zabawa edukacyjno-plastyczna. Dzieci wymyśliły i spisały zasady honorowego zachowania rycerzy (uczestników zajęć), ozdobiły opracowany kodeks oraz ślubowały uroczyście  jego przestrzeganie.

  • BAL DWORSKI -  uroczyste zakończenie „Rycerskich wakacji”. Dzieci prezentowały swoje stroje :  balowe kreacje dam i zbroje rycerzy; dokonano wyboru najpiękniejszej damy oraz rycerza nad rycerzami; odbyła się specjalnie przygotowywana inscenizacja  „Ballada o uprzejmym rycerzu”. Bal zakończył angielski taniec dworski w wykonaniu wszystkich uczestników Rycerskich Wakacji i słodki poczęstunek.

  • GŁOŚNE CZYTANIE-  fragmentów książek opowiadających legendy lub prawdziwe historie o życiu średniowiecznych rycerzy. Odbyło się 6 zajęć z udziałem 124 dzieci. Czytano fragmenty książek: „Król Artur i rycerze okrągłego stołu”, „Lancelot i Pani z Jeziora”, „Zamek strachów”, „Przygoda na zamku”, „Sir Galimatias największy fajtłapa wśród rycerzy”, „Legenda o śpiących rycerzach w tatrach”.

  • BALLADA O UPRZEJMYM RYCERZU inscenizacja teatralna przygotowywana przez dzieci. Premiera z udziałem publiczności odbyła się podczas  „Balu dworskiego”

  • FILMOWE PRZYGODY (seanse z filmami): „Łowcy smoków”, „Uczeń czarnoksiężnika”,  „Goście, goście”, „Don Kichot

  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE  -  makieta zamku; rekwizyty oraz stroje dam i rycerzy; kukiełki; stroje do teatrzyku; rysowanie kredą na chodniku; kolorowanki;  wizytówki. Przeprowadzono 11 zajęć (208 osób).

  • WYSTAWY: książek „Rycerze i ich czasy” oraz wystawa pokonkursowa prac plastycznych „Zamki, Damy, Rycerze”

Na Filii nr 1 odbyły się:

  • gry planszowe i zajęcia komputerowe

  • mini konkurs plastyczny "Jedzie rycerz w srebrnej zbroi"

  • zajęcia plastyczne: „Średniowieczny zamek”; „Księżniczki, smoki, rycerze” - kolorowanki; ilustracje do wiersza Brzechwy „Przygody rycerza Szaławiły”

BEZPIECZNE WAKACJE W BIBLIOTECE

Celem zajęć sierpniowych było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa. W programie odbyło się 21 zajęć  dla 394 osób.

  • GŁOŚNE CZYTANIE fragmentów książek - dzieci wysłuchały  m.in.: McDonald „Hania Humorek” oraz książki  G. Kasdepke „Ostrożnie”

  • PROJEKCJE FILMÓW w ramach małych seansów filmowych dzieci obejrzały  filmy :  Biała i strzała; Scooby Doo; Muffy Pies na Medal; Niania i wielkie buum

  • CZEKOLADOWE KOTY – zajęcia plastyczno-kulinarne (przygotowywanie głowy kota ze słodkich produktów spożywczych)

  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE - scenografia do teatrzyku Czerwony Kapturek; kolorowe pasiaki; papierowa rozeta

  • GRY I ZABAWY: gry planszowe; zabawy z chustą animacyjną; zabawa „Mam talent”; zabawa „Mafia”; „Bingo”; „Mydlane czary”

Na Filii nr 1 odbyły się:

  • gry planszowe i zajęcia komputerowe

  • mini konkurs plastyczny " Wakacje z Mikołajkiem”;

  • zajęcia plastyczne „Letnie kolorowanie”.

SPOTKANIA AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

Dwa listopadowe spotkania dla 65 uczniów klas IV – V, przeprowadzone barwnie i z humorem. Czy można napisać horror jeśli  się jest pogodnym i wesołym człowiekiem?  Co z takiego pisania powstanie?  Okazało się,  ku wielkiej uciesze dzieci, że mogą powstać  fascynujące książki  „straszno-humorystyczne”. Marcin Pałasz okazał się mistrzem pisania opowieści, które czasem straszą, ale nade wszystko bawią, wzruszają i uczą. Nawet ci, młodzi czytelnicy, którzy przed spotkaniem przyznawali się do tego, że nie lubią czytać, zauroczeni pisarzem, ustawiali się w kolejce po jego książki.

BAJKOWE PORANKI

Spotkania organizowane dla dzieci w wieku 2-5 lat z aktywnym udziałem opiekunów. W programie zajęć było: poznawanie książek i biblioteki, głośne czytanie, zajęcia plastyczne, wspólne zabawy podczas których wykorzystywano m.in. kostiumy postaci z bajek oraz pacynki; Czytano m.in. :Miler Z.: Krecik i sanki; Samallman S. :Brzuchatek; Chotomska W.: Bajka o słoniowej trąbie i słoniowych uszach; Chotomska W.: Bajka o rogaliku, który chciał zostać księżycem; dzieci po wysłuchani tekstów literackich wykonywały m.im kukiełkę słonia,  zimowy krajobraz ; Sahron J.: Franklin i walentynki; Kołodziej K.: Becząca przygoda Beatki, Bourgeois P.:  Franklin chce mieć zwierzątko. Dzieci wykonywały serduszka walentynkowe, papierowe zwierzątka na patyku,  ilustracje i kolorowanki do tekstów.  Jung J. - Lila i bestia z szafy, Janczarski Cz.- Wiosna Misia Uszatka, Bechlerowa H. - O żabkach w czerwonych czapkach. Dzieci rysowały królewnę, strachy, naklejały sylwetę „Pani Wiosny” i ozdabiały kredkami dorysowując wiosenne elementy; naklejały koła różnych wielkości, z których powstały żabki, następnie rysowały wiosenną łąkę;Różycka M. „Historia o żółtym tulipanie”; Waleszkiewicz K. Bajka o małym ŁEE..”; Kozłowska U. „O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach Dzieci kolorowały tulipany; miały do dyspozycji różne twarze i miały za zadanie dorysować elementy twarzy – oczy, nos, a przede wszystkim uśmiechnięte lub smutne buzie; kolorowały wielkanocne kolorowanki, A.Matusiak : Ptaszek śpiewaczek; M. Strzałkowska : Bajka o ślimaku Kacperku.  T. Ross : Jak zwierzątka swoim dzieciom opowiadają bajki; A. Krings : Motylek Teofilek dzieci kolorowały ślimaka i używając plasteliny, bibuły, wycinanek komponowały łąkę; do wyciętych z czasopism postaci zwierząt  dorysowywały scenerię tworzącą zoo; kolorowały i wyklejały motylki,  następnie przy wykorzystaniu scenki teatrzyku i akompaniamencie muzyki odbył się „bal szczęśliwych motyli”; A.Matusiak : Ptaszek śpiewaczek – dzieci wykonywały papierowego ptaszka; Casalis A. "Tupcio Chrupcio : kapryśna myszka"- dzieci uzupełniały buźki rysując emocje : złość, radość, smutek, strach oraz lepiły z masy solnej myszkę; "Cliford” wielki czerwony pies kolorowanie Cliforda ;  J. Tuwim  "W aeroplanie-  dzieci wykonały i  ozdabiały samolocik z papieru; M. Konopnicka  "Parasol ozdabiały wycięty z papieru parasol ; "Złotowłosa i trzy misie"; dzieci kolorowały sylwety misiów i układały od największego do najmniejszego (tata, mama synek); J. Czarnocki – Żółw w tarapatach – dzieci wykonywały żółwia z papierowych talerzyków i wyciętych z papieru elementów (głowa, nogi ogon); P. Bourgeois – Franklin mały bałaganiarz – kolorowanka Frankiln i zabawa w szybkie porządki- dzieci miały za zadanie jak najszybciej posegregować plastikowe klocki wg kolorów później wg wielkości ;W. Chotomska – Filipek znajduje przyjaciół – dzieci wykonywały prace plastyczne z figur geometrycznych , miały za zadanie wraz z rodzicami wykonać postać przyjaciela Filipka ;W. Chotomska – Bajka dwóch kotach, z których jeden był czarny, a drugi biały- dzieci rysowały kotki.

MĄDRY MALUCH

Nauka i zabawa poprzez komputer  - zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci w młodszym wieku szkolnym z aktywnym udziałem opiekunów wykorzystujące programy Mówiące obrazki, Idę do szkoły, Wesołe przedszkole. W 3 spotkaniach uczestniczyło 7 dzieci.

PRZEDSZKOLNE SPOTKANIA Z LITERATURĄ

W ramach współpracy z przedszkolami Biblioteka Dziecięca prowadziła różnorodne zajęcia promujące czytelnictwo skierowane  do dzieci, które nie opanowały jeszcze sztuki samodzielnego czytania oraz do dzieci z Ośrodka „Okruszek”. Zajęcia odbywały się zarówno w bibliotece jak i w placówkach oświatowych. Dzieci poznawały książki, słuchały głośnego czytania uzupełnianego multimedialnymi prezentacjami  , brały  udział w zabawach. Do zajęć wykorzystywano pacynki oraz kostiumy postaci z bajek. Wysłuchały:  J.Porazińskiej „O dwunastu miesiącach” -  układały karteczki z nazwami miesięcy, odgadywały zagadki o porach roku i miesiącach ; słuchały tekstu    „O kotku, kogutku i chytrym lisie” - wykorzystano papierowe sylwety zwierząt występujące w bajce ;  „Wiosna„ -  tekst  M.Różyckiej „Historia o żółtym tulipanie; „Baśnie”  Andersena, Perraulta, Grimmów ;  humorystyczną „Bajkę o Zielonym Kapturku”;  „Bajka o gęsim jaju, raku nieboraku, kogucie piejaku, kaczce kwaczce” ; I.Prokopienko „Jak brzoza liście rozdawała;  D. McKee „Elmer i  Wilbur”; B. Ferrero „Żółty parasol; J. Donaldson „Gruffalo”; prezentację „Bajki o upartym kotku”. Podczas spotkań prezentowano również inne książki dla dzieci polecane przez bibliotekarza.

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przeprowadzono lekcje i wycieczki po bibliotece: "Pierwsza wizyta w bibliotece" ; „Zasady korzystania z biblioteki  i wyszukiwanie w katalogu”, „Baśnie”;  „W progach biblioteki”;  „Szanujmy książki”, „Baśnie, bajki”.

WYSTAWY I WYSTAWKI dla dzieci i młodzieży

Zadaniem tych form pracy była popularyzacja zbiorów,  poszerzanie wiedzy oraz  zachęcanie do uczestnictwa w organizowanych przez placówki zajęciach. Tematyka wystaw : Baśniopisarze świata; Wielkanoc; Książki Elizy Piotrowskiej; Książki Joanny Krzyżanek; Dzień Mamy; Wakacje wesołe i bezpieczne ;Młodzieżowe bestsellery; Witaj szkoło; Cz. Janczarski; „Książki, które leczą”-  książki, które poruszają trudne tematy (np. śmierć, dorastanie, problemy szkolne, problemy z akceptacją, agresja)  oraz wystawy pokonkursowe.

ANDRZEJKI W BIBLIOTECE

W ramach zabaw andrzejkowych zorganizowano dzieciom zajęcia w formie „Stolika andrzejkowych wróżb”. Uczestnicy poznawali swoją przyszłość wróżąc  przy pomocy kostek do gry, kart, szczęśliwych numerków, wróżb z „buźkami”. Na uczestników czekały słodycze oraz wystawa książek dotycząca andrzejkowej historii.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE I INFORMACYJNE O BEZPIECZEŃSTWIE DZIECI ORAZ Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

WARSZTATY „KWIAT PAPROCI”

Zajęcia o charakterze biblioterapeutycznym - przygotowano je w oparciu o tekst literacki Olgi Tokarczuk „Loteria”, który był inspiracją do wykonania prac plastycznych i rozmów na temat tego co jest ważne w życiu.
W 2,5 godzinnych warsztatach uczestniczyła 13-osobowa grupa dzieci biorąca udział w projekcie socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

ZALOGOWANY

Spektakl teatralny dla gimnazjalistów, w wykonaniu aktorów Profilaktyczno Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet”. Historia o współczesnych nastolatkach  była formą pokazania młodzieży jak łatwo jest się uzależnić i ulec zagrożeniom płynącym z Internetu.  Jeden z bohaterów, o imieniu „Pierwszy”,  ma pomysł na biznes – bierze udział w internetowych zakładach bukmacherskich. Po przegranej, próbuje czegoś innego. Bawi się grami komputerowymi, ale chce zrobić „karierę”  więc kupuje wirtualną postać, za którą musi zapłacić  prawdziwymi, realnymi pieniędzmi. „Chuda” - siostra kolegi, uczestniczy w internetowym rankingu odchudzania co doprowadza ją do anoreksji. Spektakl przekazał młodym widzom ważna puentę: „Internet to kopalnia wiedzy, ale żeby z niego korzystać trzeba być rozważnym”.

DZIADEK DO ORZECHÓW

Spektakl teatralny w wykonaniu Teatru „Duet”. Aktorzy wcielili się w bajkowych bohaterów opowieści E.T.A. Hoffmanna. Podczas świątecznego przyjęcia, pod pięknie ubraną choinką, mała Klara znajduje wspaniałe prezenty. Największy jej zachwyt wzbudza jednak niepozorny, drewniany Dziadek do orzechów. Wraz z nadejściem nocy, w tym interaktywnym przedstawieniu, zaczynają się dziać  rzeczy straszne, ale  i niezwykłe! Ogromne Myszy chcą porwać Dziadka. Na szczęście, nie pozwalają na to ani ożywione zabawki, ani dzieci oglądające spektakl. Wszyscy stają po stronie słabszego. Z końcem opowieści,  drewniany ludzik staje się bajkowym księciem przywróconym do życia przez dziecięcy łańcuch dobrych serc. Zostaje on spleciony w myśl zasady, że w otoczeniu dobra zło traci swoją moc.

W ramach programu BEZPIECZNE WAKACJE W BIBLIOTECE

  • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY GRANICZNEJ – funkcjonariusze Straży Granicznej wyjaśniali dzieciom podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa, opowiadali o służbie psa-funkcjonariusza; objaśnili  i zademonstrowali jak bronić się przed atakiem nieznanych zwierząt.  W pogadance uczestniczyło 21 osób.

  • KOZIOŁEK PACANOŁEK - przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru „Duet”. Interaktywna bajka z elementami edukacyjnymi pokazująca, że należy być dobrym, przyjacielskim i uczynnym. Głównym przekazem edukacyjnym była przyjaźń. Bajka pokazywała dzieciom jak należy się zachować w sytuacji, gdy wybuchnie pożar.

  • GŁOŚNE CZYTANIE fragmentów  G. Kasdepke „Ostrożnie” (książka uczy dzieci jak bezpiecznie bawić i zachowywać się  w domu)

  • JESTEM BEZPIECZNY DZIĘKI POLICJANTOWI, STRAŻAKOWI, LEKARZOWI -  zajęcia plastyczne oraz pogadanka (rozmowa o zasadach bezpieczeństwa; kolorowanki; znaki drogowe)

  • WYSTAWA KSIĄŻEK: dla dzieci „Światełko czerwone- bezpiecznie w drodze do…”; dla młodzieży „Wędrując ku dorosłości bez uzależnień”

W ramach realizacji zadań dotyczących profilaktyki uzależnień i promocji zdrowego stylu życia udostępniano czytelnikom 25 zakupionych do zbiorów biblioteki książek – nowości - o profilaktyce uzależnień, przeciwdziałaniu agresji, metodach terapii (m.in. :  Uzależnienie od czynności; Uwolnij mózg od uzależnienia; Pozytywne picie; Poszukiwanie bezpieczeństwa; Poradnik dla kobiet –ofiar przemocy; Patologie komunikowania w Internecie; Nauka o uzależnieniach; Dopalacze; Depresja; Bezpieczne dziecko; Arteterapia; Alkoholik; Agresja-przemoc -asertywność).

Liczbowe określenie skali działań, zrealizowanych w ramach zadania:

  1. liczba uczestników działań  - 7716 osób
    (6767 uczestników 298 zajęć; oraz 949 osób  oglądających 22 wystawy)

  2. liczba godzin odbytych zajęć, spotkań   -  340 godzin

  3. liczba realizatorów zadań -  7 realizatorów  o charakterze instytucjonalnym

(pracownicy Biblioteki (głównie Biblioteka Dziecięca, Biblioteka  Młodzieżowa, Filia nr 1); Profilaktyczno Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet”; Studio Rozrywkowo -Teatralne „Duet”; autorzy : Marcin Pałasz; Joanna Krzyżanek, Eliza Piotrowska; funkcjonariusze Straży Granicznej)

  1. liczba konkursów, udzielonych nagród, liczbę przedstawień, itp.

8 konkursów  (312 uczestników; 64 przyznane nagrody i wyróżnienia)
6 spotkań autorskich;
1 pogadanka;
30 lekcji bibliotecznych;
46 zajęć plastycznych;
22 wystawy;
207 innych zajęć (w tym m.in. 3 przedstawienia teatralne; 1 warsztaty literackie; gry i zabawy, głośne czytania; projekcje filmowe; bajkowe poranki, przedszkolne spotkania z literaturą).

Część II. Sprawozdanie finansowe;

Całkowity koszt realizacji programu wyniósł 10357,44zł.

 

Opracowanie raportu: Teresa Sobko