SBP

 

Aktualności

 

Kalendarium

 

 

 

 

 

 

 

 

SBP Kalendarium

STOWARZYSZENIE BIBLIOTEKARZY POLSKICH KOŁO NR 4
PRZY MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KOŁOBRZEGU.

KALENDARIUM WAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

POCZĄTKI BIBLIOTEKARSTWA PUBLICZNEGO
W POWOJENNYM KOŁOBRZEGU

Organizacja bibliotek publicznych w Kołobrzegu zapoczątkowana została utworzeniem w maju 1946 roku Biblioteki Powiatowej. Skromne i trudne były jej początki. Mieściła się w jednym

pokoiku w ratuszu na pierwszym piętrze, wyposażona w trzy szafki na książki, stół i dwa krzesła. Z powodu braku pieniędzy na opał w okresie zimy 1946/47, bibliotekarka, Zofia Bałyszowa przeniosła część książek do swojego domu i tam je wypożyczała dwa razy w tygodniu.
W latach 1947-1948 funkcję kierownika Biblioteki pełniła Helena Bujewiczowa, a w latach

1. Fragment wypożyczalni dla dorosłych

1953-54 (po odejściu Jana Frankowskiego do Biblioteki Wojewódzkiej w Koszalinie) - Helena Karaś, zatrudniona w Bibliotece od 10 X 1946 r. do 1 VIII 1954 roku.

Do zadań Biblioteki Powiatowej należały: organizacja i funkcjonowanie sieci bibliotek publicznych w powiecie, dbałość o rozwój czytelnictwa na wsi, szkolenie kadr. Od połowy lat 50. prace w tym zakresie wspierało Stowarzyszenie.

Kronikarze biblioteczni zapisali: „Początkowo utworzono filię w Ustroniu Morskim oraz kilka punktów bibliotecznych. Wśród 1600 bibliotek gminnych zorganizowanych w Polsce w latach 1948-1949 na terenie powiatu kołobrzeskiego otworzono 10 placówek. Podobnie jak i we wszystkich innych powstałych w tym czasie bibliotekach gminnych dostarczono każdej placówce po 500 książek centralnie zakupionych i opracowanych wraz z księgą inwentarzową i kartami katalogowymi”.

Biblioteka Miejska działalność rozpoczęła w 1948 roku. Dwa lata później obie placówki przeniesione zostały do budynku biblioteki poniemieckiej, a w 1954 roku połączone pod nazwą Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

2. Dane tabelaryczne opisujące wzrost księgozbioru w stosunku do rozwoju ludności w Kołobrzegu

W drugiej połowie 1954 roku utworzona została czytelnia dla dorosłych z 15 miejscami, wyposażona w ok. 550 książek naukowych i popularnonaukowych oraz 20 tytułów czasopism.

Wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci funkcjonowanie rozpoczęły w 1958 roku.
 

   2. Fragment czytelni dla dorosłych

POWIATOWE ODDZIAŁY
STOWARZYSZENIA BIBLIOTEKARZY POLSKICH (1954-1975)

Kalendarium zawiera ważniejsze przedsięwzięcia, które charakteryzują aktywność Oddziału Powiatowego (od 1975 r. Koła) Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) w Kołobrzegu.
Archiwum nie dysponuje wieloma dokumentami. W szczególności odczuwany jest brak akt inicjujących działalność. Dzięki zapiskom bibliotecznych kronikarzy oraz szeregu innych źródeł, spośród których należy wymienić Pamiętniki Jana Frankowskiego, udało się ją w pewnym stopniu odtworzyć.
Od początku głównym ogniwem Stowarzyszenia była Biblioteka Publiczna, dlatego kalendarium zawiera wiele faktów dotyczących jej działania.

1954

Nowy podział administracyjny kraju spowodował wyodrębnienie bibliotek gromadzkich.

***

We wrześniu, w Bibliotece Wojewódzkiej w Koszalinie, z siedzibą w Białogardzie, podjęta została decyzja o powołaniu Zarządu Wojewódzkiego oraz Oddziałów Powiatowych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które zaczęto tworzyć przy Bibliotekach Powiatowych. Pierwszym Przewodniczącym Zarządu Okręgu wybrany został Jan Frankowski.

***

15-16 października w Zjeździe Krajowym SBP w Warszawie województwo koszalińskie reprezentowali: Jan Frankowski i Aleksander Majorek, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Koszalinie.

1955

Problematyką bibliotek zajmował się aktyw kulturalno-oświatowy powiatu kołobrzeskiego. Kierownik Biblioteki, Lucyna Lercherowa, z wykształcenia bibliotekarka, przekonywała, że: „Biblioteka Powiatowa na skutek małego pomieszczenia nie ma pełnej możliwości rozwoju, brak lokalu na gabinet instrukcyjno-metodyczny i czytelnię dziecięcą”.

Na zaplanowanych 12 bibliotek gromadzkich w 1955 roku działało 11; na 60 punktów bibliotecznych - 57.
Brakowało książek, krzeseł, opału. Ze względu na brak pieniędzy w GRN kierownicy bibliotek gromadzkich nie mieli możliwości realizacji posiadanych budżetów.

Jan Frankowski we wspomnieniach napisał: „ nie tylko sprawy lokalowe tamowały rozwój bibliotek w powiecie. Niedociągnięcia i brak należycie przygotowanych i przeszkolonych kadr stały się krzyczące tak dalece, że dyrekcja koszalińska zmuszona była po kolejnym dwukrotnym usuwaniu moich następców na stanowisku kierowników biblioteki powiatowej sprowadzić siłę fachową w postaci wykwalifikowanej bibliotekarki z województwa warszawskiego".

1956

Kierownictwo Biblioteki objęła Irena Unczur, wcześniej pracownik Domu Kultury.
Biblioteka nadzorowała pracę 9 bibliotek gromadzkich i 58 punktów bibliotecznych w powiecie.

1957

27 kwietnia tematem zebrania kierowników świetlic i bibliotek gromadzkich był program Dni Oświaty Książki i Prasy.

***

W Dniach Oświaty, Książki i Prasy zrealizowane zostały: spotkanie z literatem Kubikiem; dyskusja poświęcona roli prasy w demokratyzacji kraju; wystawa książek; pochód młodzieży poprzebieranej w stroje symbolizujące postacie literackie oraz zgaduj-zgadula.

 

Pełny tekst dostępny na życzenie oraz w bibliotece.