Gadu gadu literackie rozmowy o życiu

.

Krzysztof Petek, autor książek i podróżnik, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej gościł w Kołobrzegu w ramach projektu "Gadu-gadu - literackie rozmowy o życiu" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Sztuki 22 i 23 października.

Krzysztof Petek to nie tylko autor (dwadzieścia książek dla młodzieży) i reportażysta. Posiada niezwykłą osobowość: penetruje jaskinie; skacze ze spadochronem; nurkuje; zgłębia tajniki kung-fu; prowadzi szkoły przetrwania i warsztaty dziennikarskie.

Podczas spotkań autorskich i warsztatów dziennikarskich z gimnazjalistami opowiadał nie tylko o swoich książkach, ale też o zbieraniu do nich materiału w przeróżnych (czasami niebezpiecznych) środowiskach; zawodzie dziennikarza; wyprawach organizowanych dla czytelników. Spotkania urozmaicał krótką prezentacją technik samoobrony.

Między dowcipami i opowieściami o różnych akcjach, w których uczestniczył, przemycał młodzieży konkretne poglądy, postawy; popularyzował trudne dziś wartości: uczciwość, pomoc innym, niezamykanie się na potrzeby drugiego człowieka.
Na konkretnych przykładach wskazywał, że można żyć - i bawić się życiem - bez pijaństwa, papierosów, narkotyków.