Gadu - gadu

„Gadu-gadu – literackie
rozmowy o życiu”

dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program Gadu-gadu – literackie rozmowy o życiu przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej. Jego celem jest :

1. zwrócenie uwagi na werbalne i pozawerbalne środki przekazu, empatię i problem asertywności, których uświadomienie pomaga w kontaktach interpersonalnych, rozwiązywaniu konfliktów i zmniejszeniu poziomu agresji,

2. umożliwienie rozmowy na ważne tematy,

3. zarekomendowanie książek o współczesnych nastolatkach, ich problemach, dylematach, o ich świecie,

4. polecenie książek stawiających ważne pytania, które skłonią do refleksji, ale i tych, które zainteresują i „wciągną” poprzez szybką akcję i przygodę,

5. stworzenie możliwości poszerzenia wiedzy o warsztacie pisarza poprzez żywe uczestnictwo w spotkaniach z mistrzami pióra oraz warsztatach (literacko-dziennikarskich i animacji twórczej),

6. zaproszenie do biblioteki potencjalnych czytelników.

Projekt jest zbiorem kilku uzupełniających się i łączących w całość elementów.

Pierwszym jest organizacja kilku spotkań autorskich ze znanymi i lubianymi pisarzami (Barbara Kosmowska, Ewa Nowak, Krzysztof Petek) poruszającymi w swojej twórczości problemy typowe dla wieku dorastania (pierwsze miłości, problemy w szkole i w domu, niedostosowanie społeczne, itp.).
Spotkaniom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna oraz wystawa książek pisarza.

Kolejnym elementem programu będą warsztaty: literackie – z Barbarą Kosmowską, literacko-dziennikarskie – „Życie jest przygodą. Wystarczy chcieć” z Krzysztofem Petkiem oraz animacji twórczej – „Jestem tym, co daję innym” z Anną Sadowską i Grażyną Sobieską-Szostakiewicz.

Zadaniem warsztatów jest umożliwienie młodzieży swobodnego, twórczego wypowiadania się w zabawie i próbach literackich, nawiązanie bliższego kontaktu z twórcą i jego pisarstwem, podzielenie się uczuciami i przeżyciami. Zaciekawienie i wyjaśnienie różnych sytuacji z życia codziennego, na które pozornie nie zwraca się uwagi, a które mogą pomóc lepiej radzić sobie z własnymi niedomaganiami, przyczyniać się do zmiany samopoczucia, postaw i sposobu akceptacji siebie i innych.

Na zakończenie spotkań autorskich wszystkim uczestnikom zostaną wręczone materiały informacyjne w formie broszurki i ulotek rekomendujących powieści o problemach nastolatków, a uczestnikom warsztatów - certyfikaty podpisane przez prowadzących.

W czasie realizacji projektu w Bibliotece Młodzieżowej udostępniona będzie wystawa książek  pt. „Czytanie na topie!”.