Spotkanie autorskie z Lechem M. Jakóbem

Pierwsze spotkanie z pisarzem odbyło się w dniu 28.11.2006 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu. Wzięła w nim udział młodzież  z Zespołu Szkół Społecznych

im. Herberta i  z I L.O. im. M. Kopernika. Spotkanie dotyczyło promocji najnowszej powieści Lecha M. Jakóba dla młodzieży pt.: ”Filip Szalony”. Powieść opowiada o chłopcu, Filipie, którego wybujała wyobraźnia wpędza w nieustanne kłopoty. Bohater, uczeń ostatniej klasy gimnazjum, zakłada się z nauczycielem języka polskiego o to, że w ciągu roku szkolnego napisze książkę. Jego wybujała wyobraźnia, poczucie humoru i skłonność do fantazjowania wpędzają go w nieustanne kłopoty. Miewa tysiące pomysłów na godzinę, wciąż balansuje na granicy prawdy i kłamstwa. Tłem jest nie mniej zwariowana rodzina Fila: wścibska siostra, kochliwy starszy brat, wuj entomolog, dziadek, rodzice oraz koledzy i nauczyciele. Dom Filipa przypomina menażerię – wciąż przewijają się przezeń rozmaite zwierzęta... Czy Filowi uda się wygrać zakład z belfrem? Jak zakończą się inne awantury? Jedno jest przy okazji pewne. Książka zawiera zręcznie wpleciony poradnik pisania powieści. Znajdujące się w niej warsztatowe uwagi wspierają początkujących pisarzy.

„Filip Szalony” zdobył I miejsce w ogólnopolskim Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT.

Na początku, nauczyciel języka polskiego, pan Czaplewski z aktorską wprawą odczytał fragment powieści. Potem pisarz opowiadał o „Filipie...” , ale także o swojej wcześniejszej twórczości. Dociekliwi mogli zadawać pytania dotyczące zarówno jego pracy, warsztatu pisarskiego, jak i poglądów na literaturę współczesną i jej twórców. Spotkanie przerodziło się w dyskusję na wiele tematów literackich i „okołoliterackich”, uczniowie mogli otrzymać odpowiedź na nurtujące ich pytania, dotyczące zarówno książek pisarza, jak i powstawania literatury. Dużym zainteresowaniem cieszyła się historia psa imieniem Filip, o którym Lech M. Jakób opowiedział młodym czytelnikom, nie było końca pytaniom o jego stan zdrowia i dalsze losy. Młodzież pytała głównie o to, co potrzeba do tego, żeby napisać powieść, jakie mieć umiejętności, jaką posiąść wiedzę. Pytano o przyczyny nadania imienia Filip głównemu bohaterowi powieści, a także o to, czy pan Jakób ma zamiar kontynuować opowieść o losach bohatera książki. Pisarz zdradził, że z Filipem Szalonym i jego rodziną młodzi czytelnicy spotkają się jeszcze dwukrotnie. Nie zabrakło także pytań o wielką pasję pisarza, jaką są zwierzęta, czego niejednokrotnie daje dowód na kartach swych powieści. Na następne spotkanie z pisarzem Biblioteka zaprasza już 4.12. 2006.