Biblioteka dzieciom

.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, w ramach akcji „BIBLIOTEKA  DZIECIOM”,  29 maja 2009 roku zorganizowano dla dzieci warsztaty plastyczne pod hasłem : „Smoki, elfy i gobliny -istoty fantastyczne w sztuce i  literaturze”.

Warsztaty poprowadziła znana ilustratorka książek dla dzieci - Agnieszka Żelewska, laureatka wielu nagród, w tym nagrody IBBY w 2002 roku za ilustracje do książki „Bajki o rzeczach i nierzeczach” Z. Beszczyńskiej, autorka ilustracji do „Sznurkowej historii” R. Jędrzejewskiej-Wróbel czy J. Pollakówny „Marceli Szpak dziwi się światu”.

Artystka najpierw wprowadziła zebrana grupę dzieci w świat ilustracji książkowych. Wyświetlając na ekranie postaci różnych stworów, smoków, goblinów itp. przybliżyła dzieciom historię tworów fantastycznych w literaturze oraz w sztuce.

Dzieci chętnie wchodziły w interakcję z ilustratorką. Wymieniały się wiedzą oraz doświadczeniami. Żywo reagowały na słowa prowadzącej spotkanie.

Największe emocje wzbudziły jednak warsztaty plastyczne.

Autorka rozdała zebranej grupie kredki, wycinki z gazet, kolorowe wycinanki i … barwne karki, na których były narysowane tylko pewne elementy postaci, np. oczy lub fragment ogona. Były też karteczki z maźnięciem lub zamalowaną częścią kartki. Do dzieci należała inicjatywa co zrobić z danym elementem, jak uzupełnić obrazek, by z danego fragmentu powstał smok, troll czy cokolwiek innego, co dzieci zechciały stworzyć i nazwać.

Nazywanie to kolejny etap zabawy. Zebrani młodzi ludzie wykazali się niebywałą inwencją w nazywaniu stworzonych przez siebie postaci. Ich pomysłowość i oryginalność zaskakiwała raz za razem dorosłych uczestników spotkania.

Efekty pracy 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 – uczestników spotkania – można oglądać w Bibliotece Dziecięcej przy ul. Brzozowej 9a.

Spotkanie zorganizowane było z funduszy Dyskusyjnego Klubu Książki.