Spotkanie autorskie z Lechem M. Jakóbem

… odbyły się w dniach 16-17.06.2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu. Wzięła w nich licznie udział młodzież  z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika oraz Społecznego Gimnazjum nr 1.

Spotkania dotyczyły promocji najnowszej powieści Lecha M. Jakóba dla młodzieży pt.: ”Włóczęga Filipa”.

Fil (świeżo upieczony licealista) i Fortunata (świeżo upieczona studentka ASP) wyruszają do Londynu, by rozwikłać zagadkę, która pojawiła się w testamencie dziadka Fabiana.

Samolotem, pociągiem, autobusem, pieszo i jachtem - nie zważając na ryzyko, pokonują piętrzące się przeszkody, podróżują z kraju do kraju, poznając ich mieszkańców oraz... siebie. Zdarzenie goni zdarzenie, a pech ściga się ze szczęściem. Czy znajdą rozwiązanie na pewnej adriatyckiej wyspie?

Włóczęga Filipa to dalszy ciąg przygód Fila, bohatera powieści Filip Szalony - książki, która zdobyła pierwszą nagrodę w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży. Jeśli nie znasz Filipa Szalonego – bez obaw, Włóczęga Filipa to osobna historia (http://www.telbit.pl/index.php5?art=353).

W pierwszej części spotkań pisarz opowiadał nie tylko o „Filipie...”, ale także o swojej wcześniejszej twórczości. W drugiej - dociekliwi mogli zadawać pytania, na przykład:

Czy mógłby Pan polecić jakieś ciekawe miejsce do zwiedzenia oprócz tych wymienionych w książkach?

Czy czułby się Pan na siłach poprowadzić początkującego pisarza za rękę? Wziąłby Pan odpowiedzialność za jego dzieło?

Skąd Pan czerpie inspiracje? Czy może w rzeczywistości wydarzyło się coś, co dało pomysł na napisanie książki?

Skąd pomysł, aby akcja toczyła się w Londynie? Czy miał Pan jakieś osobiste przeżycia, które wpłynęły na powieść?