Spotkanie z Anną Janko

Wtorkowym popołudniem (13 listopada) w klimatycznej sali Eleven Club sanatorium Arka odbył się wieczór autorski z Anną Janko – autorką niedawno wydanej przez wydawnictwo Nowy Świat książki - „Dziewczyna z zapałkami”.
To debiut prozatorski pisarki. Wcześniej Anna Janko dała się poznać jako poetka, krytyk literacki, redaktorka.

Podczas wieczornego spotkania pisarka wprowadziła licznie zebranych gości m.in. w meandry tworzenia, wtajemniczyła w kołobrzeskie doświadczenia dzieciństwa, podzieliła się wrażeniami z bycia córką literatów. Opowiadając o kulisach powstawania powieści „Dziewczyna z zapałkami” poetka napomknęła o potrzebie napisania tej książki, o tworzeniu jako formie autoterapii, pozwalającej autorce poczuć się dobrze z sobą samą.

Spotkanie autorskie odbyło się dzięki licznej grupie organizatorów, wśród których nie zabrakło Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima.

ANNA JANKO ur. w Rybniku na Górnym Śląsku - poetka, krytyk literacki, redaktor serii wydawniczych. Członkini PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zadebiutowała tomem wierszy "List do królika doświadczalnego" (Gdańsk, 1977).
O nastoletniej wówczas poetce pisali m.in. Artur Sandauer i Hanna Krall. Później ukazały się kolejne książki, z których tom "Świetlisty cudzoziemiec" (Warszawa, 2000) był nominowany do Nagrody Nike.
W latach 1965-1972 Anna Janko mieszkała w Kołobrzegu. Jest córką poetów Zbigniewa Jankowskiego i Teresy Ferenc.

Jej najnowsza książka Dziewczyna z zapałkami to olśniewający debiut prozatorski, cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników, jest nagradzana i rekomendowana przez krytyków.

Fragmenty recenzji Dziewczyny z zapałkami:

"Rzeczpospolita": "Świetna poetka napisała jedną z najlepszych
polskich powieści kilku ostatnich lat".

"Dziennik": "Od pierwszego zdania czyta się jednym tchem".

"Polityka": "Rzecz uderzająca poziomem literackim"

"Metro": "Autorka dotychczas lubująca się w poezji
zmierzyła się z prozą. I wygrała".

"Angora": "Świetna książka. Przeczytajcie koniecznie".

"Przegląd": "Ujmująca i poruszająca powieść".

"Nowe Książki": "Janko napisała rzecz o nieprzeciętnej kobiecie, próbującej łączyć sztukę z codziennością".