Ogólnopolska Konferencja "Język Młodzieży" - Kołobrzeg 20-21 września 2007

Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu, organizator Ogólnopolskiego Sympozjum Język Młodzieży gościła z całej Polski pracowników nauki, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, młodzież, pisarzy, dziennikarzy i inne osoby zainteresowane problematyką. W obradach uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta, radni, działacze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Kołobrzegu.
Moderatorzy: Halina Filip, Małgorzata Wojtaluk
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polskiej Sekcji „Ibby”; prezydent miasta Kołobrzeg – Janusz Gromek
Patronat medialny: Kurier Szczeciński, Rzecz Kołobrzeska
Sponsorzy: Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Kołobrzegu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo.
Dofinansowanie: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Kołobrzeg. Sponsorem upominków książkowych był Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo.

Jako pierwsza głos zabrała Halina Filip, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu, wprowadzając uczestników w problematykę i refleksje dotyczące współczesnego języka młodzieży.

Wystąpienia rozpoczął dr n. med. Piotr Müldner-Nieckowski (kierownik Zakładu Edytorstwa i Krytyki Tekstu Instytutu Filologii Polskiej UKSW, członek Komisji Frazeologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN) referatem „Czy język młodzieży jest poprawny?. Następnie wykład „Czy ziomalstwo ma granice? Językowy dowód tożsamości” przedstawił dr Jacek Wasilewski (prowadzi zajęcia z retoryki na Wydziale Dziennikarstwa UW oraz o mediach w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie). Kolejną referentką była mgr Marii Kulik, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych - Polskiej Sekcji „Ibby”.

W drugim dniu panie: dr Danuta Ewa Świerczyńska-Jelonek (wykładowca katedry Animacji Społeczno-Kulturalnej i Pracy Socjalnej UW) i mgr Beata Wróblewska (polonistka, autorka Małgosia z Leśnej Podkowy oraz felietonów, recenzji, wywiadów) w kolejnych referatach omawiały: „Językowy obraz młodego pokolenia we współczesnej prozie młodzieżowej” oraz „Problemy języka w powieści młodzieżowej” a dr Anna Ciciak (pracownik Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US) przybliżyła polski komiks dla dzieci i młodzieży.

Najbardziej emocjonującym elementem porządku obrad była debata z młodzieżą - reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjum i liceum niekoniecznie zgadzali się z tym, co o języku młodzieżowym mawia pokolenie starszych. W czasie dyskusji młodzież podkreśliła między innymi: emocje, przynależność „do swoich”, tendencje do skrótowości (tłumaczoną oszczędnością czasu) i krótkiej żywotności nowych znaczeń, wyrazów, udowodniła, że potrafi bawić się językiem. Wyraziła także pogląd, że niekoniecznie jest zwolennikiem naśladowania ich języka przez dorosłych.

Konferencję zakończyła uroczystość podsumowania i wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks ZIOMALE.

Okazało się, że pomysł był trafny - uczestnicy podkreślali, że wiele uwagi poświęca się literaturze i czytelnictwu dzieci i młodzieży, językowi - rzadko.

Obradom towarzyszyły: wystawa prac laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks ZIOMALE oraz serii wydawniczej „Nasza Biblioteka”.