Spotkanie autorskie z Ewą Winnicką 06.11.2015 r.

Five o'clock Tea – to dla rodowitego mieszkańca Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od wieków pora delektowania się filiżanką herbaty,  nierzadko z mlekiem, rytuał celebrowany nawet podczas wojen. W sali Kolabrega, właśnie o piątej, rozpoczęto spotkanie autorskie z Ewą Winnicką, której reportaże są literackimi portretami Polaków zamieszkałych na wyspach brytyjskich. Pierwszej fali  polskiej emigracji(200 tysięcy), która po1945 nie powróciła do Polski, poświęceni są „Londyńczycy”. Prowadząca spotkanie, Pani Halina Filip, zacytowała fragmenty broszury „Wskazówki dla emigranta” rozprowadzanej wśród powojennej Polonii, mającej pomóc w zasymilowaniu się z Brytyjczykami. Po siedemdziesięciu latach są nadal przydatne dla dzisiejszych rodaków udających się do Wielkiej Brytanii. Interesującym i złożonym losom ponad milionowej fali Polaków osiadłych na wyspach brytyjskich po 2004 roku, poświęcona jest nominowana w tym roku do Nagrody Literackiej Nike i będąca finalistą Nagrody Literackiej Gryfia – książka  „Angole”. Ewa Winnicka przez dwa lata docierała do Polaków, którzy czuli potrzebę rozmowy o swoich doświadczeniach na obczyźnie. Niewykluczone, że za10 lat reporterka pojedzie i spotka się z opisanymi jeszcze raz.

Podczas spotkania nie zabrakło elementów brytyjskiego poczucia humoru i muzyki zespołu Queen.

Spotkanie, którego organizatorem był Dyskusyjny Klub Książki  i Miejska Biblioteka Publiczna miało miejsce 6 listopada 2015r.  w gmachu głównym Biblioteki.

Info: Monika Kopryna
Zdjęcia: Archiwum MBP