AUTOR – CZYTELNIK - BIBLIOTEKA

Kołobrzeski Festiwal Książki

6-9  października 2014r.

6 X 2014r. Magia teatru lalek - Magdalena Bogusławska, Grażyna Wojtczak. Warsztaty teatralne. Biblioteka Dziecięca,  godz. 10.00 i 12.30

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 10 -12 lat prowadzone przez aktorkę Grażynę Wojtczak oraz pedagoga teatralnego Magdalenę Bogusławską. Na zajęciach uczestnicy zdobędą wiedzę o teatrze, odkryją tajemnice warsztatu scenicznego, poznają teatralny język i symbole. Podczas zabawowych form pracy z głosem i ciałem będą ćwiczyć własną kreatywność. Obejrzą także różne  lalki teatralne i dowiedzą się jak je ożywić, czyli sprawić  by zaczęły się ruszać i mówić.

7 X 2014r. Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą - spotkanie z Agnieszką Frączek.  Biblioteka Dziecięca,   godz. 10.30; 12.00

Agnieszka Frączek jest profesorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem.
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Stworzyła serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Na spotkaniach z dziećmi opowiadać będzie o swojej twórczości. Nie zabraknie zabawowej formy lekcyjnej, podczas której najmłodsi usłyszą o homonimach, homofonach i wyrazach wieloznacznych. Poznają także wiele zabawnych historii z dzieciństwa poety Juliana Tuwima, niezwykle żartobliwie i ze swadą przedstawionych w książce Rany Julek!

8 X 2014r. Spotkanie z Barbarą Rosiek - autorką książki „Pamiętnik narkomanki”. Wypożyczalnia Beletrystyki,   godz. 9.00; 11.30

Barbara Rosiek – pisarka, poetka i psycholog kliniczny. Autorka Życia w hospicjum, Oddziału otwartego, Miłości niedokończonej, Ćpunki, Kokainy oraz innych książek o brutalnym świecie nałogu, w tym najbardziej znanego świadectwa własnych przeżyć, przejmującego Pamiętnika narkomanki. Na spotkaniu z młodzieżą opowie o piekle uzależnienia i próbach wyjścia z nałogu. O  straconych szansach i nadziejach, o swoim obecnym życiu oraz o twórczości pisarskiej  i zaangażowaniu w pomoc  innym.

9 X 2014r. Baw się i czytaj z Edytą Jungowską - spotkanie dzieci z aktorką Edytą Jungowską. Biblioteka Dziecięca,   godz. 11.30

Edyta Jungowska - aktorka, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Znana jest z wielu znakomitych ról teatralnych i filmowych.  Grała w serialach "Na dobre i na złe", "Ja wam pokażę", "2XL". Od początku swojej kariery zajmuje się także twórczością dziecięcą. Występowała w programie dla najmłodszych „Ala i As”, użyczała głosu wielu postaciom animowanym („Toy Story”, „Kacper”, „Smerfy”), nagrała piosenki i bajki dla dzieci. Ostatnio,  zafascynowana twórczością Astrid Lindgren czyta i wydaje dzieła szwedzkiej pisarki w formie książek do słuchania. Tak powstały serie audiobooków z przygodami  Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych. W kołobrzeskiej bibliotece aktorka będzie czytała fragmenty Dzieci z Bullerbyn. Po spotkaniu  będzie można nabyć audiobooki w promocyjnej cenie oraz uzyskać autograf ich znakomitej lektorki.

9 X 2014r. Myślenie ma kolosalną przyszłość - złoty wiek polskiego kabaretu. Paweł Szlachetko i Janusz Kowalczyk. Wieczór parakabaretowy. Wypożyczalnia Beletrystyki, godz. 17.00

Parakabaretowa podróż przez lata 60., 70. i 80. XX wieku. Spotkanie będzie opowieścią o powstaniu książek Janusza R. Kowalczyka i Pawła Mirosława Szlachetko o największych kabaretach ubiegłego wieku: Studenckim Teatrze Satyryków i Piwnicy pod Baranami oraz przede wszystkim satyryczną włóczęgą przez minione lata, które autorzy przybliżą w skeczach, piosenkach i anegdotach. Kabaretowy rajd w przeszłość – czemu nie? Dzięki temu będzie można się dowiedzieć: z czego i jak się śmiano za PRL–u i jak na scenie walczono z cenzurą. Czy dzisiejszy kabaret byłby taki sam bez: Tyma, Osieckiej, Stanisławskiego, Siemiona, Prucnal, Drawicza? Bez Dymnego, Skrzyneckiego, czy Litwina? O tym wszystkim, wspominając kulisy napisania „Wracając do moich Baranów” oraz „STS. Tu wszystko się zaczęło”, opowiedzą podczas kołobrzeskiego wieczoru  teatrolodzy, odtwórcy i tekściarze sceniczni Janusz R. Kowalczyk i Paweł Mirosław Szlachetko.

Paweł Mirosław Szlachetko – teatrolog, autor kilkunastu słuchowisk radiowych, pisanych dla III PR Polskiego Radia w latach 1985–1994.  Autor powieści kryminalnych, pisanych pod pseudonimem: Arthur Ray („Zabij, Bóg wybacza łotrom”, „Poker morderców”) oraz własnym nazwiskiem („Zwerbowana miłość”, „Zwerbowana miłość – ucieczka”, „Wichrołak”, "Ballada o kuternogach"). Scenarzysta telewizyjny i filmowy. Twórca cyklów reportaży: „Zabijałem dla mafii”,Śladami złodziei aniołów”, „Najwięksi polscy zbrodniarze”. W 2012 roku nominowany do literackiej Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Wichrołak”.

Janusz R. Kowalczyk - teatrolog, filmoznawca, scenarzysta, satyryk- wykonawca własnych tekstów w Piwnicy pod Baranami. Wygłaszał, nagrywał, drukował, po części w podziemiu. Wiersze. Fraszki. Aforyzmy. Prozę. Słuchowiska. Scenariusze. Recenzent teatralny „Rzeczpospolitej”, selekcjoner i juror festiwali, wykładowca. Od 2009 jest redaktorem w portalu Culture.pl przy Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Laury: Nagroda im. Prof. Zbigniewa Raszewskiego dla najciekawszego krytyka codziennej prasy; honorowe członkostwo Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.