Tydzień bibliotek

Tydzień bibliotek 7-12 maja 2007r

Corocznie w maju, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (organizacji o charakterze fachowym, zrzeszającej osoby zawodowo związane ze sprawami bibliotekarstwa i informacji naukowej) obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolskie święto książnic, służy popularyzacji czytelnictwa, promowaniu bibliotek oraz podkreślaniu ich roli w życiu społecznym i kulturalnym.

Biblioteka mojego wieku”, hasło tegorocznego tygodnia, ma pokazać tradycyjne funkcjonowanie książnic w środowisku. Zapoznać czytelników z bibliotekarską nowoczesnością, która przejawia się we współczesnej architekturze, nowatorstwie usług i zbiorów bibliotecznych. Pokazać możliwości i zasoby bibliotek cyfrowych.

W programie były:

• lekcje i szkolenia biblioteczne
  • zajęcia dla dzieci i młodzieży (słuchanie „książek mówionych” ,zajęcia plastyczne , konkurs plastyczny „Biblioteka mojej przyszłości”, spotkanie autorskie z L.M.Jakóbem)
  • uroczystości (Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - spotkanie bibliotekarzy z Prezydentem Miasta Kołobrzeg - 11 maja ; rozstrzygnięcie konkursów : czytelniczego dla młodzieży „Stanisław Wyspiański- poeta –malarz” oraz plastycznego dla dzieci „Biblioteka mojej przyszłości”)
  • wystawy (Nowoczesna biblioteka dla dzieci ; „Biblioteki naszego wieku”; „Książki stulecia” )
  • akcje biblioteczne : Biblioteka przyjazna dłużnikom ;Książka za 1 zł