Aktualności

 

Nowości książkowe

 

Konkursy bieżące

Konkursy zakończone


Wystawy


Dla najmłodszych

 

Konferencje

 

Dyskusyjny Klub  Książki

 

Archiwum

 

Katalogi

 

Archiwum wystaw

 

70. rocznica
pierwszej masowej
deportacji Polaków
na Sybir

 

WYSTAWA

 

10 lutego 1940 r. do polskich domów, znajdujących się na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej wtargnęli radzieccy żołnierze z nakazem wysiedlenia wszystkich mieszkańców. Krzycząc i szczując psami nie pozostawiali przerażonym mieszkańcom zbyt wiele czasu na spakowanie się. Wszystkich sprowadzono na dworce kolejowe, skąd w brudnych, bydlęcych wagonach zostali wywiezieni na nieludzką ziemię.

Tak rozpoczął się - trwający kilka lat - dramat wielu polskich rodzin. Wstępne założenia, przesądzające o deportacji Polaków,  zostały przedstawione w projekcje aktu prawnego, którego autorem był szef NKWD - Ławrentij Pawłowicz Beria. Ów projekt zaakceptował bez skrupułów Józef  Stalin.

Na kilkudziesięciostopniowym mrozie zesłańcy pracowali po pas w śniegu oraz w kopalnianych szybach, traktowani jak ludzie niższej kategorii. Deportacja Polaków do syberyjskich łagrów była częścią komunistycznego planu zagłady polskiego narodu. W jej wyniku setki tysięcy osób straciły domy, rodziny i własne życie. Członkowie NKWD, aby złamać zesłańców, powtarzali często, że "Polski już nigdy nie będzie". Wrócić do domu udało się tylko niektórym. Oficjalnie cztery wielkie deportacje objęły ponad dwieście dwadzieścia tysięcy Polaków, zamieszkałych na Kresach Wschodnich.

Notka oraz wystawa w opracowaniu Lauretty Ziętali
w oparciu o dostępne
publikacje, w szczególności:
J.
Anioł Do tajgi na zatracenie; J.  Bardach, K.  Gleeson Człowiek człowiekowi wilkiem. Przeżyłem Gułag;
S. 
Kurzyński Losy Polaków na terenach wschodnich
w latach 1939-1945;
E. 
Pasieczny Na skraju życia;  Przez Sybir na ziemię gdańską,  red. C. Riedl; 
W czterdziestym nas matko na Sybir zesłali, wybór
i oprac. I. Grudzińska-Gross, J. Gross;  Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski, red. W. Sienkiewicz, G.  Hryciuk.

 

Wystawę zwiedzać można przez cały luty w holu (I p.)
Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Frankowskiego 3

poniedziałek, wtorek:  800 – 1600

środa, czwartek, piątek: 800 – 1900

sobota: 900 –1500

 

Zapraszamy!