Aktualności

 

Nowości książkowe

Konkursy

 

Dla bibliotek

Wystawy


Dla najmłodszych

Dyskusyjny Klub  Książki

- DKK

- Archiwum DKK
- Archiwum
 
KM "Cudzysłów"
 

Katalogi

 

 
 
 

 

Archiwum KM "Cudzysłów"

Archiwum zajęć

17.06.2008
„Bezpieczne Wakacje”

Pogadanka, jak się powinno zachowywać w różnych sytuacjach podczas zbliżających się wakacji.

- bezpiecznie nad wodą;
- bezpiecznie w słońcu;
- bezpiecznie na rowerze;
- bezpiecznie w domu i  na podwórku;
- ważne telefony.

10.06.2008
Projekcja filmu „Młodzi Gniewni”
Scenariusz został napisany na podstawie książki głównej bohaterki filmu. LouAnne Johnson, po zrezygnowaniu z pracy w marines postanawia objąć posadę w jednej ze szkół w Los Angeles. Zostaje przydzielona przez dyrektora szkoły do wyjątkowo trudnej klasy – pełnej młodzieży pochodzenia afroamerykańskiego i meksykańskiego, często też członków gangów. Klasa nową nauczycielkę traktuje jak wroga, stara się jej pozbyć tak jak jej poprzedniczki. LouAnne z biegiem czasu zyskuje ich zaufanie nietypowymi metodami nauczania oraz zaangażowaniem w rozwiązywaniu ich problemów. LouAnne jest pierwszą osobą, która stara się im pomóc. Dzięki nowej nauczycielce uczniowie zyskują wiarę w swoje możliwości.
Po projekcji krótka dyskusja.

3.06.2008
Książka “Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej to powieść dla młodzieży, nagrodzona w konkursie literackim imienia Astrid Lindgren – decyzją jury zajęła autorka pierwsze miejsce. I trudno się dziwić, śledząc losy bohaterów i sposób ich przedstawienia.
Alicja była Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Któregoś dnia niczym grom z jasnego nieba spadła na nią wiadomość o rozwodzie rodziców. Jedyne schronienie daje dziewczynie domek babci na wsi – tylko tam Alicja może naprawdę odpocząć. Mądra babcia umie rozproszyć wszelkie smutki i doradzić w życiowych zmartwieniach. Na wsi pojawia się też przystojny i utalentowany Robert… Nic dziwnego, że Alicja nie chce wracać z wakacji. Jej ojciec tymczasem znalazł sobie nową partnerkę, ma z nią dziecko, Fryderyka, którego dziewczyna obarcza winą za rozpad rodziny.

27.05.2008
Literacka Nagroda Nike – prestiżowe wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki roku. Przyznawana jest corocznie od roku 1997 przez Fundację tej Nagrody.
Na spotkaniu dowiemy się o zasadach obowiązujących przy przyznawaniu nagrody (poszczególne etapy konkursowe). Zapoznamy się z finalistami Nike danego roku (krótka informacja dotycząca twórców oraz nominowanych dzieł) oraz...

13.05.2008
Projekcja filmu „Mansfield Park
Mansfield Park - to film oparty o powieść angielskiej pisarki Jane Austen, wydanej w 1814 roku. Główna bohaterka - Fanny Price jest bardzo cichą, spokojną dziewczyną o „gołębim sercu”, wychowywaną przez zamożną ciotkę panią Bertram. Mimo dobrych chęci rodziny jest przez nią traktowana z góry, jako uboga osoba pozostającą na łasce bogatych krewnych. Fanny, mimo wszystko, nigdy nie traci pogody ducha, w każdej trudnej sytuacji oferując swą pomoc. Umacnia ją w tym jej najlepszy przyjaciel - młodszy z dwóch synów Bertramów, Edmund, pragnący zostać pastorem.

29.04.2008
- „Jabłko Apolejki” Beaty Wróblewskiej
Powieść zajęła III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w konkursie literackim  im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”.
Książka posiada „wewnętrzny szyfr” , który można  odczytywać na wiele sposobów. Podczas spotkania poszukamy „tego szyfru” i spróbujemy go odczytać.

15.04.2008
- Teatr różnych czasów jako źródło informacji o historii i kulturze.
Peter Brook pisał : "Teatr powinien oświetlać to, co ukryte” – na spotkaniu podyskutujemy o roli sztuki scenicznej oraz poznamy pojęcia związane z teatrem: chór, maska, teatr lalkowy, balet, opera, operetka, teatr telewizji, teatr radiowy.

8.04.2008
- Internet a książka.
Które źródło informacji, przydatne w pracy lub nauce częściej wykorzystujesz? Które i w jakim zakresie jest bardziej wiarygodne, sprawdzone?.

1.04.2008
Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Czy znasz twórczość….?”, tym razem dotyczyło książek Marty Fox.
Autorka bardzo realistycznie i z dużym znawstwem współczesnych realiów odmalowuje postacie bohaterów i środowisk w jakim się obracają (między innymi rodzinnym i szkolnym). Pisać o problemach dzieci i młodzieży używając ich języka i znając obecne zwyczaje młodzieżowe to „sztuka”.... Gorąco polecamy : „Magda.Doc”, „Paulina.Doc”. Coraz mniej milczenia”.

25.03.2008
„Folwark Zwierzęcy miał być tylko satyrą….” –  pisał George Orwell. Podczas wtorkowego spotkania na którym dyskutowano o książce,  członkowie Klubu zwracali uwagę na przesłanie moralne książki - „gwałtowna rewolucja prowadzi jedynie do zmiany władzy, a nie ustroju”. Prawda o mechanizmie działania systemów totalitarnych została sprytnie ukryta pod postaciami zwierząt. Choć niektórzy mogą czytać "Folwark Zwierzęcy" jako bajkę, to  książka przekazuje  jednak niezwykle istotne informacje o czasach niesprawiedliwości, cenzury, niezawinionych kar i śmierci  - i w gruncie rzeczy-  „bardziej przeraża niż śmieszy”

18.03.2008
Odbyła się projekcja filmu „Step Up”. Film przeznaczony jest dla młodzieży. Przekonaliśmy się jednak, że nie tylko gdy wśród „widowni” pojawiły się osoby dorosłe. Sam film to typowa produkcja rozrywkowa. W „Step Up” najważniejsza jest muzyka, to muzyka w połączeniu z tańcem gra główne skrzypce.

11.03.2008
Tematem rozważań była historia książki – od tabliczki glinianej do książki drukowanej i multimedialnej.
Na początku było… pismo, bez tego wielkiego wynalazku nie byłoby ani książek, ani bibliotek. Teraz jest zapis cyfrowy i książka multimedialna, kiedyś będzie…? – „oto jest pytanie?!”. Omówiliśmy zatem jak przekształcało się pismo i książka od początków do jej formy współczesnej, a nawet nieco wybiegaliśmy w przyszłość. W kolejnej części spotkania poznawaliśmy budowę książki. Czy wiecie z jakich elementów zbudowana jest książka?. Co to jest trzon, kapitałka i paginacja?. Obecni już wiedzą!

4.03.2008
Spotkanie poświęcone było twórczości Eoina Colfera, irlandzkiego pisarza najbardziej znanego  z serii powieści o Artemisie Fowlu chętnie czytanej zarówno przez młodzież jak i dorosłych. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę.
Książki Colfera porównywane są do serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. Zebrani klubowicze przyznali, że czytali książki obu autorów i doszli do wniosku, że „Pani Rowling jest przereklamowana, a jej opowieść o Harrym Potterze staje się coraz nudniejsza”. Natomiast twórczość Colfera, zdaniem zgromadzonych osób, to „nowoczesna baśń” charakteryzująca się humorem, zmiennością wydarzeń i dająca młodym czytelnikom „przesłanie” jak należy w życiu postępować.
„Jeśli myślicie, że Rowling jest lepszą i poczytniejszą autorką – to się mylicie. Sięgnijcie po książki Colfera – z ciekawości lub dla własnej przyjemności ! Polecamy”
.